Descrizione
ADAPTIVE PRODUCTIVITY
The Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 (13" Intel) laptop is your all-in-one productivity powerhouse. Seamlessly switch between laptop, tablet, and presentation modes to tackle every task like a breeze. Its lightweight, flexible design ensures you’re always ready, offering the perfect mix of form, function, and mobility in a single, powerful device.AI AUTOMATION
The ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 laptop is an AI PC, enabling a range of productivity-rich tasks. Enjoy enhanced video conferencing and collaboration tools, robust security, document automation including scanning and summarizing, and email management and scheduling. Plus, with speedy response times, it’s ideal for multitasking.CRYSTAL-CLEAR DISPLAY
The Freedom to Imagine More
.feature-blade .hiddenContent{ visibility: visible; }View crisp details on the 13.3” convertible laptop and capture amazing photos and videos with the hi-res world-facing camera. Ideal for creative projects or professional needs, this versatile laptop helps you to exceed limits and boost productivity.VERSATILE CONNECTIVITY
Portable Power Built for the Road
.feature-blade .hiddenContent{ visibility: visible; }Tailored for remote workers and travelers, this 2-in-1 laptop boosts on-the-go productivity. Stay connected with optional WWAN, high-speed WiFi, and versatile ports, including, Thunderbolt™, USB-C®, and HDMI® ports, ensuring effortless data sharing and pairing.SMART & PERSONALIZED LEARNING
Perfect for Dynamic School Environments
.feature-blade .hiddenContent{ visibility: visible; }The L13 2-in-1 Gen 6 laptop combines portability and innovation, ideal for educators and students. Its slim, compact design ensures easy mobility between classrooms, while AI-powered learning adapts to individual needs, delivering personalized education.SEAMLESS COLLABORATIONS — ANYTIME, ANYWHERE
From cozy cafes to busy commutes, this convertible laptop transforms the way you connect. Advanced noise-cancelling audio ensures every conversation is crisp and distraction-free, while the high-quality camera delivers stunning visuals for engaging virtual interactions. Built for performance, it powers through your day, redefining productivity.Scribble, Sketch, Write & Create — Innovatively
Capture ideas with the Lenovo Integrated Pen. Perfect for note-taking, sketching, or annotating documents, its precision and ease make every task seamless. Lightweight and always within reach, it ensures your best ideas are captured anytime, anywhere.Simplified Upgrades, Amplified Performance
Built to meet evolving business needs, the ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 delivers ultimate adaptability with an easy-to-remove bottom cover and some replaceable units like the battery, fan, SSD, and speakers for simplified maintenance and maximum uptime.Enhanced Usability & Seamless Interactions
The addition of the communication bar redefines functionality and design. Its innovative form allows for convenient lid opening while an advanced infrared (IR) camera ensures sharp, secure video collaboration, blending style and performance in one device.Intelligent Processing Meets Seamless Efficiency
Powered by robust Intel® Core™ Ultra processors this device takes on everyday tasks with effortless ease, ensuring superior performance. Plus, AI-enabled task automation and fast rendering streamline workflows, helping you achieve more with less effort.ROUND THE CLOCK SECURITY
Enjoy multilevel security with ThinkShield’s hardware and software solutions. The Discrete Trusted Platform Module (dTPM) encrypts data, while biometric options like a fingerprint reader and facial recognition via the optional infrared camera ensure quick, secure access. Plus, webcam privacy shutter provides added protection.THINKPAD TOUGH
We use the US Department of Defence MIL-STD-810H for a balance of reliability and durability in ThinkPad laptops. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensure these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.CREDIBILITY & COLLABORATION
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.| Generazione del processore | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Memory Stick PRO Duo (MSPD) | no |
| Risoluzione (Sigla) | 1920 x 1200 |
| Porte USB 2.0 High Speed Type-A | 0 |
| Tastierino Numerico | no |
| Formato slot cavo di sicurezza | T-bar standard |
| Porta Thunderbolt | si |
| N° totale porte USB | 0 |
| Multimedia Card (MMC) | no |
| Transflash / Micro SD | no |
| Wireless (standard) | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Versione S.O. | Windows 11 Pro |
| Bluetooth Versione | 5 |
| Webcam integrata | si |
| Tempo massimo di refresh | 60 |
| Staccabili 2 in 1 | no |
| Luminosità | 400 cd/m2 |
| Porte HDMI | si |
| Produttore della scheda grafica | Intel |
| AC adapter power | 65 |
| Multimedia Card Reduced Size (RS-MMC) | no |
| Touch screen | si |
| Numero di core del processore | 12 |
| Alloggiamento per cavo di sicurezza | si |
| Compact Flash (CF) | no |
| MMCplus | no |
| Ethernet | Non Presente |
| Profondità | 21 cm |
| Pennino | si |
| Colore Primario | Grigio |
| Numero Dischi | 0 |
| Tastiera retroilluminata | si |
| HDMI micro | no |
| Bluetooth | si |
| Device Chrome | no |
| Superficie display | Vetro antiriflesso |
| Tecnologia della RAM | LPDDR5X |
| Produttore del processore | Intel |
| Porte USB 3.2 Gen 1 SuperSpeed (5 Gbps) Type-A | 2 |
| Energy star | si |
| Battery capacity | 54 |
| Risoluzione Webcam | 5 MP |
| RGB spazio colore | sRGB |
| Famiglia di processori | Intel Core Ultra 5 |
| Rilevamento Impronta Digitale | si |
| Memory Stick Duo (MSD) | no |
| Contrasto | 1500 :1 |
| Interfaccia Supporto 1 | PCI Express 4.0 |
| Display Port | no |
| PC Gaming | no |
| Tipo di pannello | IPS |
| Unità di elaborazione neurale (NPU) | Intel AI Boost |
| Bit S.O. | 64 |
| Altre Certificazioni | Rohs |
| Tipo Supporto 1 | SSD |
| Convertibili 2 in 1 | si |
| Tipologia della RAM | On-board |
| Rapporto d'aspetto nativo | 16:10 |
| Dockability con connettore proprietario | no |
| Secure Digital card (SD) | no |
| Microfono Integrato | si |
| Memory Stick Micro (MMS) | no |
| Tipologia unità installata | N |
| Frequenza del processore turbo massima | 4 GHz |
| Connessione di rete mobile | No |
| Porte VGA | no |
| Trusted Platform Module (TPM) | si |
| Materiale Chassis | alluminio + policarbonato |
| Infrarossi | si |
| Velocità della memoria di clock | 7467 MHz |
| Memory Stick (MS) | no |
| Grafica Integrata | si |
| Larghezza | 29 cm |
| Alimentatore | 65 |
| Modello della scheda grafica | Intel Graphics |
| Tipo di prodotto | Hybrid (2-in-1) |
| Secure Digital Mini (MSD) | no |
| Livello Capacità AI | AI PC |
| Retroilluminazione | Yes |
| Peso senza imballaggio | 1 kg |
| RAM Massima | 16 GB |
| Memory Stick PRO-HG Duo (MSPDX) | no |
| Altezza | 1 cm |
| Modello del processore | 225U |
| Memory Stick Pro (MS Pro) | no |
| Tipologia HD | WUXGA |
| Dimensione Dischi | 512 GB |
| Lettore di smart card | si |
| Mini Display Port | no |
| Display | 13 '' |
| RAM | 16 GB |
Pagamento e sicurezza
I tuoi dati di pagamento sono trattati in modo sicuro. Non conserviamo i dettagli della carta di credito né abbiamo accesso alle informazioni della tua carta di credito.

![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__96632374-2526-49bf-9821-a6bfc5dd6805.jpg?v=1778604394&width=600)
![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__ca65580a-a1b6-4ce1-b912-9c747237cbda.jpg?v=1778604394&width=600)
![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__1b891b01-752c-47f0-8001-aa94a4b3eecd.jpg?v=1778604394&width=600)
![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__98b7e351-7424-4c97-adfb-ea87e4d95e09.jpg?v=1778604394&width=600)
![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__e86e1bdc-753c-475e-a53e-327cd7709a71.jpg?v=1778604394&width=600)
![Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 [Intel] Intel Core Ultra 5 225U Ibrido [2 in 1] 33,8 cm [13.3] Touch screen WUXGA 16 GB LPDDR5x-SDRAM 512 GB SSD Wi-Fi 6E [802.11ax] Windows 11 Pro Italiano Grigio (Lenovo ThinkPad L13 2-in-1 Gen 6 21R7 - AI PC - desi...](http://pixprime.net/cdn/shop/files/LEN_NO_NDE_1166087_21R70041IX__bcae5a74-8294-4c84-9a99-d5db5b9fa93d.jpg?v=1778604394&width=600)